Mehmet Karamustafaoğlu

İL, İLÇE FESTİVALİ NEDİR?... NASIL YAPILMALIDIR?..

mkmÜlkemizde ilçeler yılın belli günlerinde festivaller yapmaktadırlar.

Amacı bellimidir, değimlidir?
Belirlenen amaç ilçenin ihtiyaçlarına dönük mü olmaktamıdır?
Kişilerin şov alanı olarak mı kullanılmaktadır?
Siyasi partilerin gövde gösterisine mi hizmet etmektedir?
 
Bu soruların cevabını okurlarım ilçelerinin yapılan festivallerini izleyerek cevaplandırabilirler.

Ben burada size gerçek festivalin nasıl olması gerektiğini, gelişmiş ülkelerde nasıl yapıldığını ve nasıl olması gerektiğini anlatacağım.
Umarım anlattıklarımı dikkate alır, ilçeniz festivalinin bir takım kişilerin; bilgisizliklerine, Siyasetlerine ve kişisel tatminlerine kurban gitmesini engellersiniz. Festivalin patronu gibi davranan şovmenlere, dur dersiniz. Yazdıklarımdan sonrada festival adı altında yapılanlara umarım yeni bir isim bulursunuz. Ben uzun zamandır o etkinlikleri yapanlara sesimi duyuramadım ve etkinliklerine bir isim bulamadım.
 
Gelelim konumuza...
Önce bir FESTİVAL KOMİTESİ kurulmalıdır. Bu komite her yıl festival anında yeniden bir yıl görev yapacak şekilde belirlenmelidir. Bu komitede kaymakamlık, belediye,
ilçe resmi dairelerin temsilcileri, ilçe derneği, ilçe vakfı, ilçe kent meclisi, ilçe iş adamları derneği, köy dernekleri ve varsa diğer sivil toplum örgütlerinden temsilciler bulunmalıdır. Komite kendi arasında alt komiteler kurmalı gerekirse bu komitelere halktan kişileride almalıdır. Mali komite, halkla ilişkiler ve tanıtım komitesi, Ağırlama komitesi, program komitesi vb…ihtiyaca göre komiteler olmalı ve bunlar yıl boyu periyodik toplanarak görev yapmalıdır.
 
İlk yapılması gereken iş gelecek festivalin amacının belirlenmesidir.
 Festival amacı belirlenirken öncelikle;
 İlçenin özellikleri nelerdir, neler üretiliyor, gelenek ve görenekleri nelerdir, Unutulan değerleri nelerdir? Geçtiğimiz yılda; ilçe düzeyinde, il düzeyinde, ülke düzeyinde ve dünya ölçeğinde ortaya çıkan ilçemize ait değerler nelerdir?
 
İkinci olarak gelecek festivalde varılması istenen hedef belirlenmelidir.
Gelecek yıl ilçemize ve insanına verilecek hedefler neler olmalıdır? gelecek yıl ne yılı olmalıdır. Festivalde ilçemize yapılacak; eğitimle ilgili yatırımlar, turizmle ilgi yatırımlar, Sanayi ile ilgili yatırımlar, Tarım yatırımları…. vb. hedefler ortaya konmalıdır.
 
Festivalin amacı ve hedefi belirlendikten sonra festival programı yapılmalıdır.

Bir festival kitapçığı davetiyede ekinde olacak şekilde hazırlanmalı ve etkin dağıtımı sağlanmalıdır. Programda etkinlik yapacak her birimin hazırlanan taslak programın içinde kendi hazırlıklarını yapmaları sağlanmalıdır.
 
Festival en az 2 gün sürmelidir süre bir haftaya kadar çıkartılabilirse çok iyi olur. Festivaller yapıldıkça içeriği gelişeceği için günlerin artması zaten kaçınılmazdır.
 
Festivale ilden, ilimize ait tüm ilçelerden ve yakın diğer illerin ilçelerinden grupların katılması ve bir programlarını sunmaları sağlanmalıdır. Bu sayede tüm ilde ve yakın bölgede ilçemizin tanıtımı sağlanmış olacaktır.
  
Ülkemizde diğer coğrafi bölgelerden kardeş ilçeler edinilmeli ve onlarında ilçemizde festivalde temsili sağlanmalıdır.
 
Ülke dışından kardeş ilçeler edinilmeli ve o kardeş ilçelerden de ilçemiz festivaline grupların katılımı teşvik edilmelidir.
 
Kardeş ilçeler yoksa kısa vadede başka coğrafi bölgelerde ve ülkelerde kardeş ilçeler edinilmelidir.

Siyasilerin katılımı sağlanmalı planlanan prensipler dahilinde festivalde söz hakkı verilmeli ama kesinlikle partiler üstü hareket edilmeli hiçbir partiye öncelik tanınmamalıdır. Bu önceden katılımcılara bildirilmeli konuşma sıraları ve süreleri tebliğ edilmeli ve kesinlikle uyulmalıdır. Bu ilçeye büyük saygınlık kazandıracaktır.
 
İlçede yetiştirilen ve üretilen ana ürünlere ait programlar yapılmalı ve üreticilerinin teşvik edilmesi için ödüller konularak yarışmalar yapılmalıdır. (”EN İYİ SÜT İNEĞİ”, “EN İYİ FINDIK BAHÇESİ”,”EN İYİ BUĞDAY TARLASI” ,”EN İYİ CEVİZ BAHÇESİ” , EN İYİ BAL” gibi.)
 
Köyler arası SPOR, FOLKLOR  vb. yarışmaları yapılmalı ve festivalde bunların finalleri yapılmalı ve ödülleri verilmelidir.
 
Köyler arası MÜZİK, RESİM, ŞİİR, PROJE vb. yarışmalar yapılmalı ödüller verilmelidir.
 
FESTİVAL AĞASI ve FESTİVAL GÜZELİ , FESTİVAL KIZ VE ERKEK ÇOCUĞU; gibi kategoriler konularak seçimler yapılmalıdır.
 
Önümüzdeki yıl içinde tüm ilçe etkinliklerinde festivalde ödül alanlar davet edilmeli ve bu unvanları ile tanıtımları yapılmalıdır.
 
Mutlaka ilçenin geçmişinin değerlendirildiği ve geleceğinin planlandığı PANELLER yapılmalıdır.
 
Festivalle ilgili bir WEB sitesi hazırlanmalıdır. Geçmiş burada arşivlenmeli, günlük olaylar duyurulmalı ve gelecek hedefleri ilan edilmelidir.
 
Her festival sonrası festival sonuçları bir kitapçıkla duyurulmalıdır.
 
İl mahalli basını ve ulusal basından gazete, radyo ve televizyonların davet edilerek misafir edilmesi ilçe tanıtımı açısından uygun olacaktır.
 
Hedefler doğrultusunda her yıla bir isim verilmelidir.
”EĞİTİM YILI “ ,”TARIM YILI”, “TURİZM YILI “ gibi.
O yıl içinde normal çalışmalar yanında ilan edilen konuda ağırlıklı çalışmalar yapılmalıdır.
 
Program akışı ise;
İlk gün, programda bulunacak tüm birimlerin katıldığı ilçenin ana caddesinde ya da ilçe stadında yapılacak“ FESTİVAL YÜRÜYÜŞÜ” ile başlamalıdır.
 
Diğer tüm etkinlikler program akışına göre günlere dağıtılmalıdır.

Festivalin finalinde ise ilçenin meydanında ya da varsa stadında büyükçe bir platform kurulmalıdır. Burada protokol konuşmaları yapılmalı. Festivalin sonuçları katılımcılara anlatılmalı, Ödüller verilmeli ve ilçe sanatçılarının öncelikli olarak yer aldığı bir konserle sonuçlandırmalıdır.
 
Son gün programının; ilçenin pazarının kurulduğu gün, öğlen başlayacak şekilde yapılması uygun olacaktır. Herkes alışverişini yaptıktan sonra programı izleme şansına sahip olacaktır.
 
Yazdıklarımın bir öneri olarak alınmasını diliyorum. En mükemmeli olmadığını biliyorum, En basit haliyle ülkemiz koşullarında nasıl uygulanabileceğini anlatmaya çalıştım ve işinize yaramasını diliyorum.
Giresun, 16.Mayıs.2010
 
Sevgi ve saygılarımla,
Mehmet KARAMUSTAFAOĞLU

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile